Klimatizácia

V súčasnosti sa klimatizácia stáva bežným štandardom moderného bývania. Klimatizované priestory, v ktorých pracujeme, nakupujeme alebo oddychujeme pri kávičke dnes už považujeme za samozrejmosť. S klesajúcimi cenami klimatizačných zariadení si stále viac ľudí začína spríjemňovať aj prostredie svojho obydlia. Hlavne v panelákoch nie je vínimkou, že teplota cez deň v letných mesiacoch atakuje alebo aj prekračuje 30°C. Klimatizácia už zďaleka nie je zariadenie iba na horúce leto, ale slúži nám doslova po celý rok - na udržiavanie príjemného ovzdušia a odstraňovanie nepríjemnej vzdušnej vlhkosti, dusna a nečistôt, k ľahkému temperovaniu miestností v prechodnom období i k vykurovaniu v zime

 

 

Na čo všetko využijete klimatizáciu?

Neviete sa rozhodnúť či áno alebo nie? Oplatí investovať do klimatizácie? Ochladiť priestory sa dá aj rôznymi spôsobmi, bez kúpi nového spotrebiča. Ibaže klimatizácia nie je len o chladení. Jej využitie má v dnešnej dobe ďaleko širší rozsah.

Nie je to zariadenie na tri mesiace

Mnohí ľudia si myslia, že klimatizácia sa používa len v letných mesiacoch a vzhľadom na tento fakt ho považujú za luxus. Lenže toto zariadenie už dávno prestalo byť len interiérovou chladničkou. Jej súčasné využitie sa odhaduje na približne 10 mesiacov v roku a niekedy skutočne aj celoročne.

Čistenie vzduchu

V každom priestore nájdeme množstvo baktérii, nečistôt a zrniek prachu vo vzduchu. Nárast alergií je z toho dôvodu enormný. Kupovať čističku vzduchu ale nemusíte, pretože môžete využiť takú, ktorá je súčasťou klimatizácie. Klimatizácie dokážu vzduch doslova vyprať. V čase alergickej sezóny dokonca môžete využívať klimatizáciu bez vetrenia. Vhodné filtre zbavia peľu aj prachu a vy získate do interiéru vhodný vzduch.

Ionizátor

Nie je to filter, ale veľký pomocník. Vďaka ionizácii klimatizácie dokáže klimatizácia likvidovať plesne, víry, baktérie a to s vysokou účinnosťou. V interiéri trávime mnoho hodín a preto by sme sa mali starať o to, aby sme dýchali čerstvý vzduch. Ionizátor zlepší nielen samotnú kvalitu vzduchu, ale napomôže aj rýchlejšej rekonvalescencii, nakoľko bude k vírusom v ovzduší nekompromisná.

Kúrenie

Leto vystriedajú chladné dni a na mieste je otázka kúrenia. Niektoré klimatizácie dokážu vytiahnuť teplý vzduch z okolia až do -25 stupňov Celzia. Hodia sa napríklad na chaty, či zruby, kde nie je kúrenie. Navyše vzduch vykúria veľmi rýchlo. Sú však aj skvelou alternatívou do bytov, či domov, keď sa ešte nekúri, ale chcete si večer napríklad spraviť pohodu v teplejšej miestnosti. Aj na to sa bude hodiť klimatizácia.

Odvlhčenie

Máte zarosené okná, alebo vlhké prostredie, pretože ste doma sušili bielizeň? Ak je toto váš problém, vyberte si klimatizáciou s funkciou odvlhčenia a budete prekvapení ako veľmi účinná je táto metóda. Režim Dry je nastavenie, v rámci ktorého sa klimatizácia zmení na pohotovú sušiareň. Využitie je tak skutočne širokospektrálne.

 

Princíp

Aby sme pochopili procesy, ktoré sa dejú v rámci zariadenia klimatizácie, pozrime si princíp fungovania:

Klimatizačné zariadenie pre vytvorenie tepelnej pohody v miestnosti využíva princíp chladiaceho okruhu, ktorý tvoria nasledovné deje:

  1. kompresia (stlačenie plynov)
  2. skvapalňovanie (kondenzácia)
  3. vyparovanie

V 1. fáze sú pary chladiaceho média privedené do kompresoru, kde sú stlačené (a dôsledkom stlačenia aj zohriate).

V 2. fáze je chladiace médium pri vysokj teplote a tlaku privedené do výmenníka – kondenzora, kde je ochladzované okolitým vzduchom (médium kondenzuje). Uvolnené teplo je odvádzané do vonkajšieho priestoru ventilátorom.

V 3. fáze je kvapalina transportovaná cez kapiláru, alebo expanzný ventil, za ktorým sa prudko zníží tlak, a tým i teplota. Médium pokračuje do ďaľšieho výmenníka – výparníka. Kvapalina se začne odparovať, čím odoberá teplo z priestoru výparníka, zpravidla ochladzovanej místnosti. Na distribúciu studeného vzduchu do miestnosti slúži ventilátor, ktorý je umiestnený pri výparníku. Potom je chladivo v plynnom skupenstve privedené do kompresoru a cyklus se opakuje.

 

Zariadenie a typy

Klimatizácia sa skladá z vonkajšej jednotky, ktorá obsahuje vonkajší výmenník, kompresor, elektrické silové časti a z vnútornej jednotky, ktorá obsahuje vnútorný výmenník, ventilátor, ovládaciu elektroniku. Tieto jednotky sú navzájom prepojené medeným potrubím pre chladiace médium a elektrickým vodičom. Toto usporiadanie je najbežnejšie.
Klimatizácie, ktoré sú vybavené tepelným čerpadlom môžu pracovať aj reverzibilne (na princípe tepelného čerpadla vzduch - vzduch) a "nízkopontencionálne" teplo z vonkajšieho prostredia "prečerpávať" do prostredia vnútorného a tým vykurovať danú miestnosť. 

Podľa systému rozoznávame 3 základené skupiny: SPLIT, MULTI-SPLIT a tzv. VRV/VRF Systémy. Každý zo systémov má využitie pre iný typ  objektu. Pre väčšinu bytov aj kancelárií sa používa a je zároveň najpoužívanejší systém SPLIT. Tento systém klimatizácie sa vždy skladá z jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky. Na klimatizovanie viacerých miestností alebo celej budovy sú určené systémy MULTI-SPLIT a VRV. Pri týchto systémoch je možné na jednu vonkajšiu jednotku napojiť viacero vnútorných.

 

Umiestnenie klimatizácie

Nástenné klimatizácie: Ide o najbežnejšie prevedenie klimatizácie v bytoch, domoch a kanceláriách. Ich výhodou sú nízke prevádzkové náklady, nízka hlučnosť a množstvo užitočných funkcií, ako napríklad odvlhčenie priestoru alebo filtrácia vzduchu. Na výber máte množstvo dizajnových prevedení od jednoduchých a účelných až po dizajnové skvosty z rady ARTCOOL Stilist alebo ARTCOOL Gallery.  Je len na Vás, ktorú si vyberiete. 

Podstropné klimatizácie: sú vhodné do reštaurácií, kancelárií alebo obchodov. Hodia sa do objektov s vysokými stropmi. Ich vzhľad a vysoké výkony ich predurčujú na klimatizovanie komerčnej sféry. Rovnako sú však vhodné aj pre použitie v domácnostiach.

Parapetné klimatzácie: predstavujú ideálne riešenie pre podkrovné izby. Hodia sa však aj na klimatizovanie bytov, domov alebo reštaurácií. Vďaka malej hrúbke a umiestneniu pod oknom nerušia interiér a môžu nahradiť klasický radiátor. 

Konvertibilné klimatizácie: tieto klimatizácie môžu byť  umiestnené  ako podstropné alebo parapetné, čo z nich robí univerzálne klimatizačné zariadenia vhodné prakticky pre akýkoľvek interiér.

Kazetové klimatizácie: sú predurčené pre inštaláciu vo veľkých miestnostiach s vysokým kazetovým alebo sadrokartónovým stropom. Najväčšiu výhodu predstavuje skutočnosť, že majú 4 výfukové lamely, vďaka čomu fúkajú vzduch do všetkých strán. Používajú sa v komerčnej sfére, ale rovnako sú vyhľadávaným riešením luxusných domov a bytov.

Kanálové klimatizácie: inštalujú sa do medzistropného priestoru. Výhodou je, že sú prakticky neviditeľné - v interiéri sú viditeľné iba výfukové mriežky.

Mobilné klimatizácie: ak si neviete predstaviť vykonávať stavebné úpravy vo Vašom byte alebo potrebujete klimatizáciu používať operatívne, je mobilná klimatizácia pre Vás ideálne riešenie. Tieto zariadenia sú však kompromisom a treba mať na pamäti vyššiu hlučnosť. Vhodné sú hlavne na nárazové ochladzovanie miestnosti.

 

Údržba

Klimatizácia sa stala v posledných rokoch trendom v domácnostiach, ale aj na pracovisku. Aby bola klimatizácia efektívna je veľmi dôležité ako aj pri iných zariadeniach dodržiavať zásady používania a údržby. V prípade, že sa zariadenie neudržiava, môže sa stať zásobárňou prachu, plesní a iných mikroorganizmov. Tieto potom prúdia vo vzduchu a spôsobujú rôzne zdravotné problémy.

Čistote vzduchotechnických systémov sa často nevenuje dostatočná pozornosť. Aby klimatizácia fungovala efektívne a komfortne, musí sa neustále venovať pozornosť jej údržbe. Klimatizačnú jednotku treba pravidelne kontrolovať a starať sa o pravidelné čistenie a výmenu filtrov na základe pokynov výrobcov. Všeobecne možno povedať, že filtre je potrebné vymeniť vtedy, keď filter vzduch znečisťuje namiesto toho, aby ho čistil.

Dôležitosť sa kladie aj správnemu nastaveniu klimatizácie, aby tá bola prínosom a nie faktorom spôsobujúcim ochorenia. (ochorenia najmä dýchacích ciest. Spôsobuje tiež podráždenie očných spojiviek a opuchnutie očí, nádchu, bolesti hlavy rôzne zápaly, dokonca môže dôjsť k teplotnému šoku)

Efektivita: pri vysokých vonkajších teplotách stačí miestnosť ochladiť len na potrebnú mieru a nie zachladiť ako mrazničku.

Napríklad pre sedavú prácu s minimálnou pohybovou aktivitou, ako je administratívna práca, je určená pre teplé obdobie roka optimálna teplota 23 °C až 27 °C a prípustná teplota 20°C až 28°C. Pri miestnosti, kde je väčší počet pracovníkov, sa tiež treba dohodnúť na jej používaní, napríklad formou kompromisu, pretože čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať druhému.

Výhodou pri správnej údržbe klimatizácie je, že vzduch zvonku prúdi dnu prečistenými filtrami, čím sa znižuje počet alergénov z vonkajšieho prostredia, čo má priaznivý vplyv pre alergikov a astmatikov, ktorých je v súčasnej dobe mnoho. Klimatizácia je dobrá aj vtedy, pokiaľ pomocou nej udržíte vlhkosť v miestnosti na 30 až 50 %, pretože v tomto prípade brzdí rast plesní a rozmnožovanie roztočov.

 

Zabezpečujeme návrh a predaj klimatizácii, ale aj odbornú montáž, záručný a pozáručný servis pre zariadenia.

 

Na stiahnutie:

Katalóg klimatizácie LG 2018

Katalóg klimatizácie Midea 2017/2018

Katalóg klimatizácie Toshiba Home 2019

Katalóg klimatizácie Samsung 2017

Katalóg klimatizácie Panasonic 2017

Katalóg klimatizácie Mitsubishi 2018

Katalóg klimatizácie Fujitsu

Katalóg klimatizácie Daikin 2018/219

 

Naši dodávatelia:

Naši klienti

Naši klienti